National Assembly of Québec - Return to homepage

National Assembly of Québec - Return to homepage

To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Jean-Bernard Émond

Advanced search in the Members section

Trouver un député
Jean-Bernard Émond

Jean-Bernard Émond

  • Member for Richelieu
  • Coalition avenir Québec
  • Parliamentary Assistant to the Minister of Education (vocational training)
 

Political, Parliamentary and Ministerial Offices

Elected as Member for Richelieu in the general election held on October 1, 2018

    Current Offices

  • Parliamentary Assistant to the Minister of Education (vocational training) since June 22, 2020
  • Vice-Chair of the National Assembly Delegation for Relations with the Region of Wallonia (DANRRW) since October 22, 2019
  • Member of the Committee on Culture and Education since November 30, 2018
  • Member of the Committee on Public Finance since November 30, 2018
  • Previous Offices

  • Parliamentary Assistant to the Minister of Education and Higher Education (vocational training) from November 7, 2018 to June 22, 2020