National Assembly of Québec - Return to homepage

National Assembly of Québec - Return to homepage

To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Joseph Morin (Charlevoix)

Advanced search in biographical notices of MNAs

To find out who your MNA is, enter your postal code or the name of your electoral division. For biographical information about an MNA, enter his or her name or the name of his or her electoral division.

Enter keyword before doing search.
Find an MNA using the following criteria: OR
 

Find an MNA using the following criteria:

OR

These fields cannot be used in combination with the Keyword field in an advanced search.

Search by:

Enter keyword or select session to obtain results.

Joseph Morin (Charlevoix)

(1854-1915)

 

Biography

Né à Baie-Saint-Paul, le 13 février 1854, fils de Toussaint Morin, forgeron, cultivateur et commerçant, et de Calixte Vandal.

Fit ses études à l'Académie de Baie-Saint-Paul.

Marchand et cultivateur à Baie-Saint-Paul. Représentant de la maison Matthew Moddy & Son et de la Canada Life Co. Secrétaire-trésorier de la Municipalité de Baie-Saint-Paul en 1879 et de la commission scolaire du 14 juillet 1879 au 4 juillet 1903.

Conseiller du village de Baie-Saint-Paul pendant trois ans. Élu député libéral dans Charlevoix en 1886. Réélu en 1890 sans opposition et en 1892. Défait en 1897. Réélu sans opposition en 1900. Ne s'est pas représenté en 1904.

Gouverneur de la prison de Québec de 1906 à 1915.

Décédé à Québec, le 1er juin 1915, à l'âge de 61 ans et 3 mois. Inhumé dans le cimetière de Baie-Saint-Paul, le 5 juin 1915.

Avait épousé dans sa paroisse natale, le 8 janvier 1878, Georgianne Simard, fille de Maxime Simard, cultivateur, et d'Elmire Simard.

Date de mise à jour de la biographie : May 2009

Archives