To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Brigitte Garceau

Advanced search in the Members section

Trouver un député
Brigitte Garceau

Brigitte B. Garceau

  • Member for Robert-Baldwin
  • Quebec Liberal Party
  • Vice-chair of the Committee on Institutions
  • Official Opposition Critic for the Status of Women
  • Official Opposition Critic for Families
  • Official Opposition Critic for Youth Protection
  • Official Opposition Critic for the Follow-up to the Report Rebâtir la confiance (Rebuilding Trust)
  • Official Opposition Critic for the Mauricie Region
 

Political, Parliamentary and Ministerial Offices

Elected as Member for Robert-Baldwin in the general election held on October 3, 2022

    Current Offices

  • Vice-chair of the Committee on Institutions since December 6, 2022
  • Member of the Committee on Citizen Relations since December 2, 2022
  • Official Opposition Critic for the Mauricie Region since November 15, 2022
  • Official Opposition Critic for the Status of Women since October 27, 2022
  • Official Opposition Critic for Families since October 27, 2022
  • Official Opposition Critic for Youth Protection since October 27, 2022
  • Official Opposition Critic for the Follow-up to the Report Rebâtir la confiance (Rebuilding Trust) since October 27, 2022