To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > André A. Morin

Advanced search in the Members section

Trouver un député
André Albert Morin

André Albert Morin

  • Member for Acadie
  • Quebec Liberal Party
  • Vice-chair of the Committee on Health and Social Services
  • Official Opposition Critic for Justice
  • Official Opposition Critic for Transport and Sustainable Mobility
  • Official Opposition Critic for Professional Orders
  • Official Opposition Critic for Relations with the First Nations and the Inuit
  • Official Opposition Critic for the Nord-du-Québec Region
 

Political, Parliamentary and Ministerial Offices

Elected as Member for Acadie in the general election held on October 3, 2022

    Current Offices

  • Vice-chair of the Committee on Health and Social Services since December 6, 2022
  • Member of the Committee on Institutions since December 2, 2022
  • Member of the Committee on Transportation and the Environment since December 2, 2022
  • Official Opposition Critic for Professional Orders since November 24, 2022
  • Official Opposition Critic for Transport and Sustainable Mobility since November 15, 2022
  • Official Opposition Critic for Justice since October 27, 2022
  • Official Opposition Critic for Relations with the First Nations and the Inuit since October 27, 2022
  • Official Opposition Critic for the Nord-du-Québec Region since October 27, 2022