National Assembly of Québec - Return to homepage

National Assembly of Québec - Return to homepage

To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Frantz Benjamin

Advanced search in the Members section

Trouver un député
Frantz Benjamin

Frantz Benjamin

  • Member for Viau
  • Quebec Liberal Party
  • Official Opposition Critic for Youth Issues
  • Official Opposition Critic for Tourism
 

Political, Parliamentary and Ministerial Offices

Elected as Member for Viau in the general election held on October 1, 2018

    Current Offices

  • Member of the Select Committee on the Sexual Exploitation of Minors since June 14, 2019
  • Member of the Committee on Health and Social Services since February 5, 2019
  • Member of the Committee on Transportation and the Environment since February 5, 2019
  • Official Opposition Critic for Tourism since November 27, 2018
  • Official Opposition Critic for Youth Issues since October 22, 2018
  • Previous Offices

  • Official Opposition Critic for the Protection of the French Language from April 11, 2019 to July 15, 2019
  • Member of the Committee on Culture and Education from November 30, 2018 to February 5, 2019