National Assembly of Québec - Return to homepage

National Assembly of Québec - Return to homepage

To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Antoine Casavant

Advanced search in biographical notices of MNAs

To find out who your MNA is, enter your postal code or the name of your electoral division. For biographical information about an MNA, enter his or her name or the name of his or her electoral division.

Enter keyword before doing search.
Find an MNA using the following criteria: OR
 

Find an MNA using the following criteria:

OR

These fields cannot be used in combination with the Keyword field in an advanced search.

Search by:

Enter keyword or select session to obtain results.

Antoine Casavant

(1826-1892)

 

Biography

Né à Saint-Hyacinthe, le 20 octobre 1826, fils d'Antoine Casavant dit Ladébauche, cultivateur, et de Marie Benoît. Désigné aussi sous le nom de Casavant dit Ladébauche.

Fit ses études au Séminaire de Saint-Hyacinthe. Cultivateur. Capitaine dans la milice de réserve. Président et directeur de la Société d'agriculture du comté de Bagot. Membre du Conseil d'agriculture de la province de Québec. Cofondateur de la fabrique de sucre de betterave de Farnham. Juge de paix et commissaire au Tribunal des petites causes.

Conseiller municipal de Saint-Dominique pendant huit ans. Candidat conservateur défait dans Saint-Hyacinthe en 1878 et à l'élection partielle du 3 juin 1879. Élu député conservateur dans Bagot en 1881. Ne s'est pas représenté en 1886.

Décédé à Saint-Dominique, le 18 juillet 1892, à l'âge de 65 ans et 9 mois. Inhumé dans le cimetière de cette paroisse, le 20 juillet 1892.

Avait épousé à Saint-Mathias, le 21 janvier 1850, Rosalie Piedalue, fille de Joseph Piedalue et de Lucie Patenaude; puis, à Saint-Pie, le 17 août 1868, Marie-Hermine Vachon, fille d'Abraham Vachon, cultivateur, et de Marie-Geneviève Bastien.

Date de mise à jour de la biographie : December 2008