National Assembly of Québec - Return to homepage

National Assembly of Québec - Return to homepage

To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Enrico Ciccone

Advanced search in the Members section

Trouver un député
Enrico Ciccone

Enrico Ciccone

  • Member for Marquette
  • Quebec Liberal Party
  • Temporary Chair
  • Official Opposition Critic for Sports, Recreation and Healthy Living
 

Political, Parliamentary and Ministerial Offices

Elected as Member for Marquette in the general election held on October 1, 2018

    Current Offices

  • Vice-Chair of the National Assembly Delegation for Relations with the French Senate (DANRSF) since October 22, 2019
  • Substitute Member of the Office of the National Assembly since December 4, 2018
  • Member of the Committee on Agriculture, Fisheries, Energy and Natural Resources since November 30, 2018
  • Member of the Committee on Health and Social Services since November 30, 2018
  • Temporary Chair since November 30, 2018
  • Official Opposition Critic for Sports, Recreation and Healthy Living since October 22, 2018