National Assembly of Québec - Return to homepage

National Assembly of Québec - Return to homepage

To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Danielle McCann

Advanced search in the Members section

Trouver un député
Danielle McCann

Danielle McCann

  • Member for Sanguinet
  • Coalition avenir Québec
  • Minister of Higher Education
 

Political, Parliamentary and Ministerial Offices

Elected as Member for Sanguinet in the general election held on October 1, 2018

    Current Offices

  • Minister of Higher Education since June 22, 2020
  • Chair of the Comité ministériel des services aux citoyens since June 22, 2020
  • Previous Offices

  • Member of the Comité ministériel des services aux citoyens from October 31, 2018 to June 22, 2020
  • Minister of Health and Social Services from October 18, 2018 to June 22, 2020