National Assembly of Québec - Return to homepage

National Assembly of Québec - Return to homepage

To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Paule Robitaille

Advanced search in the Members section

Trouver un député
Paule Robitaille

Paule Robitaille

  • Member for Bourassa-Sauvé
  • Quebec Liberal Party
  • Official Opposition Critic for International Relations and La Francophonie
 

Political, Parliamentary and Ministerial Offices

Elected as Member for Bourassa-Sauvé in the general election held on October 1, 2018

    Current Offices

  • Vice-Chair of the National Assembly Delegation for Relations with Catalonia (DANRC) since October 22, 2019
  • Substitute Member of the Office of the National Assembly since December 4, 2018
  • Member of the Committee on Institutions since November 30, 2018
  • Member of the Committee on Citizen Relations since November 30, 2018
  • Official Opposition Critic for International Relations and La Francophonie since October 22, 2018