National Assembly of Québec - Return to homepage

National Assembly of Québec - Return to homepage

To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Guy Bourgeois

Advanced search in biographical notices of MNAs

To find out who your MNA is, enter your postal code or the name of your electoral division. For biographical information about an MNA, enter his or her name or the name of his or her electoral division.

Enter keyword before doing search.
Find an MNA using the following criteria: OR
 

Find an MNA using the following criteria:

OR

These fields cannot be used in combination with the Keyword field in an advanced search.

Search by:

Enter keyword or select session to obtain results.
Guy Bourgeois

Guy Bourgeois

  • Member for Abitibi-Est
  • Quebec Liberal Party
  • Parliamentary assistant to the Minister of Energy and Natural Resources and Minister responsible for the Northern Plan
 

Political, Parliamentary and Ministerial Offices

Elected as Member for Abitibi-Est in the general election held on April 7, 2014

    Current Offices

  • Member of the Québec Branch, Ontario-Québec Parliamentary Association (OQPA) since April 13, 2016
  • Parliamentary assistant to the Minister of Energy and Natural Resources and Minister responsible for the Northern Plan since February 3, 2016
  • Member of the Québec Branch, Parliamentary Assembly of La Francophonie (APF) since June 20, 2014
  • Member of the Québec Branch, Parliamentary Confederation of the Americas (COPA) since June 20, 2014
  • Member of the National Assembly Delegation for Relations with the French National Assembly (DANRANF) since June 20, 2014
  • Member of the Québec Branch, New Brunswick-Québec Parliamentary Association (NBQPA) since June 20, 2014
  • Member of the Committee on Agriculture, Fisheries, Energy and Natural Resources since June 2, 2014
  • Member of the Committee on Transportation and the Environment since June 2, 2014
  • Previous Offices

  • Temporary Committee Chair from June 2, 2014 to February 9, 2016
  • Parliamentary Assistant to the Minister of Energy and Natural Resources and Minister responsible for the Northern Plan (economic spinoffs of the Northern Plan) from April 23, 2014 to February 3, 2016