National Assembly of Québec - Return to homepage

National Assembly of Québec - Return to homepage

To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Louis Lemieux

Advanced search in the Members section

Trouver un député
Louis Lemieux

Louis Lemieux

  • Member for Saint-Jean
  • Coalition avenir Québec
  • Parliamentary Assistant to the Minister of Culture and Communications (communications)
 

Biography

Born in Québec, Québec on September 14, 1957
Divorced

Education

  • Short graduate program (certificate) in regional studies, Université du Québec à Chicoutimi (1997)

Professional Experience

  • Online video producer, media training and other communication mandates, Louis Lemieux : COMmunicateur (September 2015–September 2018)
  • Host, Radio 9 RNC Média (August 2014–August 2015)
  • Anchor, RDI Radio-Canada (2003-2014)
  • Journalist/host/in-house trainer, RDI Radio-Canada (2001-2003)
  • Journalist, INFO-TV, Radio-Canada, Montréal (1998-2001)
  • Host, CBJ Radio-Canada (1997-1998)
  • National correspondent, INFO TV Atlantic (1993–1996), Saguenay–Lac-Saint-Jean and Québec regions (1988–1992), Alberta and the North (1984–1987)
  • Radio/TV reporter, Radio-Canada, Winnipeg, Manitoba (1978–1984) and Regina, Saskatchewan (1977)
  • Announcer, CKML, Mont-Laurier (1977)
  • Newsman, CFGL, Laval (1976-1977)
  • Reporter, CJRP, Québec City (1976)
  • Announcer, CJSA, Ste-Agathe (1976)
  • Technician, CFGL, Laval (1975)

Community and Political Involvement

  • Member, Club Richelieu, Chicoutimi (1990-1992)
  • Board member, Cercle de presse du Saguenay (1990-1991)
  • President, Théâtre Boîte à Popicos, Edmonton (1986-1987)
  • Executive committee and board member, Festival du voyageur (1982-1984)
  • Board member, Théâtre Cercle Molière (1980-1982)