National Assembly of Québec - Return to homepage

National Assembly of Québec - Return to homepage

To use the Calendar, Javascript must be activated in your browser.
For more information

Home > Members > Richard Merlini

Advanced search in biographical notices of MNAs

To find out who your MNA is, enter your postal code or the name of your electoral division. For biographical information about an MNA, enter his or her name or the name of his or her electoral division.

Enter keyword before doing search.
Find an MNA using the following criteria: OR
 

Find an MNA using the following criteria:

OR

These fields cannot be used in combination with the Keyword field in an advanced search.

Search by:

Enter keyword or select session to obtain results.
Richard Merlini

Richard Merlini

  • Member for La Prairie
  • Quebec Liberal Party
  • Parliamentary Assistant to the Minister responsible for Government Administration and Ongoing Program Review and Chair of the Conseil du trésor
 

Political, Parliamentary and Ministerial Offices

Elected as Member for La Prairie in the general election held on April 7, 2014

    Current Offices

  • Vice-Chair of the National Assembly Delegation for Relations with the Kyoto Prefecture (NADRKP) since August 8, 2016
  • Member of the Committee on Public Finance since February 9, 2016
  • Parliamentary Assistant to the Minister responsible for Government Administration and Ongoing Program Review and Chair of the Conseil du trésor since February 3, 2016
  • Member of the Québec Branch, Commonwealth Parliamentary Association (CPA) since June 20, 2014
  • Member of the Québec Branch, Parliamentary Confederation of the Americas (COPA) since June 20, 2014
  • Member of the National Assembly Delegation for Relations with the United States (DANREU) since June 20, 2014
  • Member of the Committee on Institutions since June 2, 2014
  • Previous Offices

  • Vice-chair of the Committee on Public Administration from June 2, 2014 to February 9, 2016

Elected as Member for Chambly in the general election held on March 26, 2007

  • Temporary Committee Chair from May 24, 2007 to November 5, 2008